Jak prowadzić dobrego, popularnego bloga o szydełkowaniu?


Zapewne wiele z Was zastanawia się, jak ulepszyć swojego szydełkowego bloga lub jak zacząć prowadzić nowego. Ja również zastanawiam się nad tym zagadnieniem, bo chcę trafić do jak największej ilości osób, a przede wszystkim zależy mi na stałych czytelnikach, tymczasem trochę to u mnie kuleje. Po przejrzeniu wielu poradników na temat blogowania oraz cudzych stron, postanowiłam podzielić się z Wami wnioskami, do jakich udało mi się dojść. Rady zastosować można również, aby zwiększyć grono fanów na Facebooku.





Powiedzenie, że człowiek je oczami, sprawdzi się również na naszym blogu. Warto, aby był schludnie zrobiony, nie zapchany nadmiernie niepotrzebnymi gadżetami, miał indywidualny dla nas styl  i przede wszystkim - był przejrzysty.



Blog powinien być także użyteczny. Nie bądź egoistą i dziel się wiedzą. Traktujesz swoją wiedzę jak największy skarb, tajemnicę, której nie chcesz przekazać innym? To błąd. Jeżeli Ty im tego nie powiesz, pójdą na inny blog i tam znajdą szukane informacje.



To nie one będą czytać Twojego bloga. Owszem, słowa kluczowe, które ludzie wpisują w Google podczas wyszukiwania są ważne, ale nie zapychaj nimi tekstu na siłę. Staraj się za to stosować jak najwięcej synonimów i ubarwiać tekst, aby dobrze się go czytało. A frazy wyszukiwania konieczne, by czytelnicy znaleźli Twojego bloga w wyszukiwarkach? Od tego są tagi, nazwane na bloggerze etykietami.



Spotkałam się z pojęciem artykułu - filaru bądź tekstu - filaru. Jest to notka, do której ludzie najczęściej zaglądają, jakiś rozbudowany tutorial, felieton etc. W każdym razie idea polega na tym, aby mieć co najmniej pięć takich tekstów na blogu. Nie tracą one na ważności, cały czas ktoś chętnie je czyta i udostępnia, gdyż są ciekawe i użyteczne. Pomiędzy nimi oczywiście mogą być newsy, smaczki z naszego życia, krótkie teksty, ale to właśnie artykuły - filary tworzą największą popularność naszego bloga i sprawiają, że ludzie tu wchodzą i pozostają.


Ważne jest nie tylko to, co pokazujemy, ale także w jaki sposób. Piękne zdjęcia na pewno przyciągną uwagę odbiorcy i sprawią, że zostanie on z nami chwilę dłużej. Do zrobienia dobrych zdjęć nie trzeba wypasionej lustrzanki, wystarczy zwykła cyfrowa tzw. małpka, czyli normalny, niewielki aparat kompaktowy, lub nawet w miarę nowy smartfon. W skrócie - zadbaj o kontrastowe, ale pasujące do robótki i nierozpraszające tło, pokazuj obiekt w całości, zrób kilka ujęć, zadbaj o światło i dobór dodatków. Więcej na temat szydełkowej fotografii znajdziesz u Intensywnie Kreatywnej (klik).


Powiedzmy sobie szczerze - blogi, na których są tylko zdjęcia robótek i zaledwie kilka słów, są nudne. Ja sama nigdy nie dodaję takich do ulubionych. Warto zatem napisać o swoich emocjach, genezie powstawania robótki, załączyć jakąś anegdotkę, opinię, krótką recenzję kordonka czy szydełka... Co Wam tylko przyjdzie do głowy. Zaczytywanie się w blogi tak kreatywnych osób, jak rękodzielnicy, to czysta przyjemność, dajmy się zatem innym nią napawać. Nie zapominajmy przy tym o gramatyce i ortografii, okazując szacunek czytelnikowi i robiąc wrażenie profesjonalistów.


Udzielaj się w mediach społecznościowych. Prowadź fanpage. Wklejaj linki do bloga w grupach, na forach, gdy ktoś ma pytanie... Oczywiście nie chodzi o spamowanie wszędzie linkiem do bloga, ale zachęć jakoś do zapoznania się np. z nowym wpisem. Napisz o nim kilka słów, streść, powiedz, co czytelnik z niego wyniesie. Możesz także załączyć fotografię. Dopiero wtedy zamieszczaj linka. Gdy ktoś ma pytanie, a ty na blogu o tym pisałeś bądź pisałaś, podziel się tym. To wymaga oczywiście czasu i zaangażowania, ale warto.


Kiedy ktoś napisze Ci komentarz czy wiadomość, odpisuj. W miarę możliwości pomagaj, jeżeli nie dasz rady, przeproś lub odeślij do miejsca czy innego twórcy, u którego Twój rozmówca - czytelnik może znaleźć pomoc. Bądź przy tym uprzejmy, wesoły, okaż sympatię - zakładam, że skoro piszesz bloga i zależy Ci na jego popularności, to priorytetem są dla Ciebie czytelnicy. Dbaj o nich zatem.


Jeżeli zamieszczasz wpisy raz na miesiąc, mało komu będzie się chciało odwiedzać Twojego bloga. Staraj się zatem o systematyczność i częste uzupełnianie treści tak, aby czytelnicy często do Ciebie zaglądali w poszukiwaniu świeżego powiewu. Buduj zatem swoją markę, daj się poznać jako bloger, który zawsze z czymś nowym wyjdzie naprzeciw swoim odbiorcom. Oznacza to poświęcenie czasu, ale skoro myślisz o blogu na poważnie, wymagać to będzie pewnych wyrzeczeń.


No właśnie, miej swój własny styl. Absolutnie nie wykorzystuj cudzych zdjęć bez zgody autora, ale to raczej oczywiste. Nie powielaj też cudzych pomysłów, zrób coś świeżego, oryginalnego, z czym czytelnicy będą cię kojarzyć. Trzymaj zawsze pod ręką kartkę i zapisuj, gdy przyjdzie Ci coś do głowy. Rozglądaj się, z jakimi problemami ludzie przychodzą na fora i grupy oraz staraj się je rozwiązać w kolejnych notkach.


To wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Dobrze, żeby nazwa była krótka, chwytliwa, łatwa do zapamiętania. Jeżeli składa się z więcej, niż jednego słowa, nie wstawiaj myślników. Łatwiej zapamiętać i później wpisać w pasek przeglądarki wyszydelkowanamojerobotki niż wyszydelkowana-moje-robotki. Najlepiej jednak, żeby nazwa była jednowyrazowa i charakterystyczna dla Ciebie. Jeżeli zakładasz nowego bloga, kup od razu domenę, jeżeli go już prowadzisz, przenieś go na nią. Łatwiej takiego bloga później wypromować, a blogger daje możliwość darmowego hostingu, automatycznego wysyłania ze starych linków na nowe i prowadzenia bloga pod nowym adresem tak samo, jak do tej pory - co właśnie czynię. Koszt domeny to około 12,50zł za wykupienie pierwszego roku i 50zł za kolejne lata, co nie jest ogromną fortuną. A jeżeli skorzystasz z narzędzia AdSense, zwróci Ci się, gdy czytelnicy będą klikać reklamy.



Współpraca z innymi blogerami może być bardzo owocna. Dziel się czytelnikami, namnażając ich jednocześnie - ot taki paradoks. Piszcie na swoje blogi wzajemnie artykuły, a w ramach podziękowania zamieszczajcie linki. Jeżeli korzystasz z pracy jakiegoś blogera, jego kursu czy schematu, zamieść do niego odnośnik. Jeżeli zobaczy w statystykach, ze czytelnicy przychodzą do niego z Twojej strony, chętnie Cię odwiedzi, a może i zalinkuje. Ja nie mam jeszcze śmiałości proponować komuś kooperacji, ale jeżeli ktoś z szydełkoblogsfery mi takową zaproponuje, na pewno skorzystam z okazji.


Na nic się zdadzą powyższe rady, jeśli blogujesz bez chęci. Czytelnik nie jest głupi i dostrzeże, czy Twoje notki tworzysz pod publikę, czy robisz to z pasji. Miej z każdej notki przyjemność, upajaj się nią niezależnie od statystyk i szlifuj, aby była jak najlepsza. Dla mnie blog jest ukochanym dzieckiem i daje mi tyle radochy, co samo szydełkowanie, pomimo jego niewielkiej popularności, którą staram się zwiększyć. Ale nie każdy robótkoholik musi blogować, dlatego rób to tylko jeśli Ci się chce i czerpiesz z tego satysfakcję.


A czy Wy macie jakieś sposoby na dobre robótkowe blogi? A może jesteście czytelnikami i macie jakieś przemyślenia na ten temat. Chętnie poczytam Wasze opinie, dlatego koniecznie napiszcie komentarz!

Czytaj także:
O poprawności językowej w robótkowaniu

Komentarze

  1. Wreszcie ktoś napisal poradnik dla raczkujacych w Blogowaniu jestes Aniu pierwsza co nie boi sie innym doradzić brawo!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są całe blogi poświęcone blogowaniu ;) Tylko trzeba to odnieść do realiów naszego hobbystycznego zakątka.

      Usuń
    2. Być moze ale jakoś na takie nie trafiłam do tej pory

      Usuń
    3. Cieszę się zatem że mogłam spełnić oczekiwania :)

      Usuń
  2. Rewelacyjny post. Wszystko zebrane w jednym miejscu. Dzięki wielkie i pozdrowienia przesyłam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat Ty takiego poradnika nie potrzebujesz ;)

      Usuń
  3. Kompendium wiedzy o blogowaniu, warto sobie od czasu do czasu o podstawowych zasadach przypomnieć, dziekuje:) i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszystko co poczatkujący bloger powinien wiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja bym jeszcze dopisała:
    "Pod żadnym pozorem nie umieszczaj muzyki na blogu! Narażasz swoich swoich czytelników na zawał serca ;)" oraz "Zrezygnuj z weryfikacji słownej (Captcha) - to uciążliwe dla komentujących".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co racja to racja - chociaż ja na ogół przeglądam w telefonie i dźwięki mam wyłączone, ale za to tym bardziej mnie denerwuje weryfikacja obrazkowa, gdyż na urządzeniach mobilnych nie wszystko płynnie działa.

      Usuń
  6. Sporo ważnych informacji zawarłaś w poście. Dla początkujących robótkujących blogerek bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo pożyteczne rady- zapisuję w zakładkach i na pewno poczytam kilka razy :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Przydatny wpis dla początkującej blogerki, np. dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  9. Super :) czytelnie, konkretnie no i jak zawsze ładnie! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie to wszystko opisałaś. Ja raczkuje w blogowaniu i jeszcze dużo albo nawet bardzo dużo rzeczy nie wiem ale nie poddaje się mam nadzieję, że mój blog będzie rósł i z każdym dniem będzie coraz lepiej. Dziękuję za fajny teks - przeczytałam i postaram się go teraz jakoś wykorzystać :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawy i przydatny wpis :) Mam nadzieję ze choć troszkę uda mi się skorzystać z tych rad.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty