O szydełkach i ich rozmiarach

Zacznijmy od tego, co o szydełkach mówi Wikipedia.
Szydełko – narzędzie zakończone haczykiem, służące do ręcznego wyrobu dzianiny poprzez przeciąganie nici przez pętelki. Dwa podstawowe typy szydełek to klasyczne (krótkie, proste) i tunezyjskie (długie jak druty do robótek, zakończone ogranicznikiem zapobiegającym zsuwaniu się robótki).
W przypadku szydełek cienkich, najczęściej spotykane są szydełka metalowe, natomiast szydełka grubsze są robione z plastiku, teflonu, bambusa lub kości słoniowej. Najważniejsze jest wykończenie powierzchni, które nie może utrudniać pracy przez zahaczanie włóczki. Dlatego najpopularniejsze są obecnie metalowe niklowane szydełka do koronek i teflonowane do włóczek wełnianych i wełnopodobnych.
Rozmiar szydełka, określający wielkość (grubość) haczyka, wyrażany jest często w milimetrach, przy czym zależy to od konkretnego producenta. Szydełka metryczne mają coraz większą grubość wraz ze zwiększaniem się nominalnego rozmiaru, natomiast niemetryczne – są coraz cieńsze, przy czym rozmiar "0" odpowiada grubości 3,25 mm. Dobór odpowiedniego rozmiaru zależy od grubości nici.
Co z tego wiadomo? Nic.
Może tylko tyle, że grubość szydełka to dokładnie rozmiar haczyka. Ale ile producentów i krajów, tyle numeracji.
Najbardziej uniwersalne jest podawanie tegoż rozmiaru w milimetrach i tego chyba nie trzeba wyjaśniać. Nie ma problemu, można to zmierzyć miarką, linijką (jeśli grubsze), w innych numeracjach zatem są podane odpowiedniki w mm. Tabelki dotyczące numeracji znajdziecie tutaj:


 Przy czym trzeba przy nich uważać, bo ja mam szydełko nr 8, na którym znajduje się skrót C.F.I. a tu niespodzianka - ma 1,25mm. Może to wynika z tego, że ma już ono kilkadziesiąt lat.
Czy tylko ja mam takie problemy z numeracjami i się już w tym gubię? Pozdrawiam.

Komentarze

Popularne posty