Wtorek z opisami #1

Jako, że dostałam bardzo dużo pozytywnych głosów na temat opisów do schematów, dlatego postanowiłam zacząć nową serię. W każdy wtorek będę opisywała jakiś schemat znaleziony w internecie krok po kroku, aby mogły go wykonać osoby, które nie potrafią czytać wzorów.

Dziś wykonamy taki element, który nadaje się na bieżnik, obrus, letni ciuszek, serwetkę i co tylko chcecie, a łączy się go w ostatnim okrążeniu:
Kordonek nowosolski 50x3 błękit, szydełko 1,25mm


Schematy nie są moje autorskie, możecie więc je kopiować, posyłać dalej i zamieszczać do woli bez uwzględniania mnie gdziekolwiek. Jeżeli natomiast chodzi o opisy, trochę się z nimi namęczyłam, co widać na załączonym obrazku, tak więc wolałabym, aby podawać link do bloga, a nie kopiować.
No to przejdźmy do schematu:


I indeks skrótów:
oł – oczko łańcuszka,
oz – oczko zwrotne łańcuszka (zamiast słupka, półsłupka itd.),
psł – półsłupek,
sł – słupek,
sł podw –słupek podwójny,
oś – oczko ścisłe,
x 5/6/… - powtórzyć 5/6/… razy to, co w nawiasie zwykłym lub kwadratowym,
1./2./… - pierwszy/ drugi/ …


Jak zrobić słupki zwykłe i podwójne przerabiane nie do końca i złączone razem? Zaczynamy jak tradycyjną "figurę" robimy, aż zostaną dwie pętelki na szydełku, zaczynamy następny, aż zostaną 3 pętelki na szydełku, następny to 4 itd., zawsze zostanie nam na szydełku tyle pętelek, ile słupków w pęczku + 1, którą mieliśmy na szydełku na początku.
W takim razie zaczynamy.
1)5oł, oś w 1.oł
2)4oz, 1oł, (1sł podw, 1oł) x 15, oś w 4.oz
3)1oz, (3psł w łuczek z 1oł) x 16, oś w 1.psł
4)3oz, 3oł, (sł w kolejną przestrzeń między 3psł {lub w 1.psł z grupy 3}, 3oł) x 15, oś w 3.oz
5)oś w 1.oł, oś w 2.oł, 3oz, 3sł podw nieprzerabiane do końca w to samo miejsce, przeciągnąć nitkę przez wszystkie pętelki na szydełku, 4oł, (4sł podw nieprzerabiane do końca w kolejny łuczek, przeciągamy nitkę przez wszystkie pętelki na szydełku, 4oł) x 15, oś w szczyt 1.pęczka
6)1oz, 12psł w każdy łuczek z 4oł, oś w 1psł
7)1oz, psł w to samo miejsce, (10oł, pomijamy jedną grupę psł, w kolejnej grupie psł w co drugi psł
{razem 6}, 1psł w 1.psł kolejnej grupy)x8, oś w 1.psł

8)oś w 1oł łuku, 3oz, 2oł, 8sł rozdzielonych 2oł w ten sam łuk, (9sł rozdzielonych 2oł w kolejny łuk) x 7, oś w 3.oz
9) 1oz, psł w to samo miejsce, ( 2oł, pomijamy jeden łuczek z 2oł, psł w kolejny łuczek z 2oł, [4oł, psł w kolejny łuczek z 2oł] x 2, 2oł, pomijamy łuczek z 2oł, psł między 2 sł, 2oł, pomijamy jeden łuk z 2oł, (psł w kolejny łuk, 4oł)x5, psł w kolejny łuczek, 2oł, pomijamy jeden łuk z 2oł, psł pomiędzy dwa sł ) x 4, oś w 1.psł
10) 1oz, w każdy łuk z 2oł 1psł, w każdy łuk z 4oł 4psł, w każdy łuk z 14oł 14psł, oś w 1psł

Łączenie kolejnych elementów:
W okrążeniu 10) gdy na środkowym z 5 łuczków z 4oł zrobimy 2 psł, robimy oczko ścisłe w 2oł na tym samym łuczku w innym elemencie (kropka na poniższym schemacie), gdy na łuku z 14oł zrobimy 7sł, robimy oczko ścisłe w 7psł innego elementu (strzałka na poniższym schemacie), gdy na środkowym z 5 łuczków z 4oł zrobimy 2 psł, robimy oczko ścisłe w 2oł na tym samym łuczku w innym elemencie (kropka na poniższym schemacie),  łącznie każdy element jest połączony z drugim w 3 miejscach, w środku robótki na środku łuków z 14psł spotykają się 4 elementy, a na środkowym łuczku z 4psł 2 elementy, na brzegach robótki spotykają się 2 elementy w środku łuku z 14psł, a na rogach robótki pozostają pojedyncze łuki z 14psł. Wygląda to tak:

Kolejny kursik już w przyszły wtorek! Z tej okazji zapraszam do dołączenia do obserwatorów bloga i polubienia fanpage na facebooku (okienka po prawej stronie). Dla mniej korzystających z social mediów jest również opcja subskrybowania przez email, również po prawej stronie w którejś z ramek.

I jeszcze jedno - jeśli macie ochotę, możecie wysyłać mi mailem zdjęcia Waszych poczynań z tymi kursami wraz z ewentualnym krótkim opisem i linkiem do Waszej strony, chętnie je zamieszczę.

Komentarze

Popularne posty