Oznaczanie antykradzieżoweOstatnio na grupach i forach rękodzielniczych rozpoczęła się plaga kradzieży zdjęć naszych prac. Jest to proceder haniebny i chamski, ale nie o tym. Otóż chciałam Wam pokazać, jak oznaczać swoje prace, aby nikt ich sobie nie przywłaszczył.

PROGRAM


Ja używam programu PhotoScape. Jest darmowy, banalny w obsłudze, umożliwia nie tylko dodanie znaczka na zdjęcia, ale i ich obróbkę, aby ładniej wyglądały. Co więcej, można poprawić wizualną stronę fotografii bez znajomości grafiki, ponieważ program ma mnóstwo funkcji automatycznych. Według mnie jest bardzo przyjazny dla początkujących, na pewno dużo łatwiejszy w obsłudze, niż GIMP. Możecie pobrać go z dowolnie wybranej strony z downloadami, którą sprawdziliście i wiecie, że jest bezpieczna. Można to również zrobić na stronie producenta:
http://www.photoscape.org/ps/main/download.php


LOGO


Niestety, obawiam się, że w PhotoScape nie zmontujemy wymarzonego loga. O to warto poprosić kogoś obytego w grafice, zrobi to w GIMPie lub Photoshopie. Nasze logo musi być poza znaczkami przezroczyste (w podglądzie obrazów przezroczyste obszary są na ogół białe lub bladoszare) i zapisane w formacie .png. Ważne jest, aby nie było zbyt rozbudowane, "wypasione", bo przecież głównym tematem zdjęcia ma pozostawać robótka. Jak je dodać?


DODAWANIE LOGA


Otwieramy program i klikamy "Edytor" u samej góry koła na ekranie startowym. Następne kroki pokażę za pomocą obrazków (jeżeli nie widzicie dokładnie, kliknijcie i powiększcie):


DODAWANIE NAPISU


Jest to o tyle łatwiejsze, że nie musimy mieć gotowego logo. Wystarczy, że wpiszemy swoje imię i nazwisko, nick, adres bloga itd. Tylko pamiętamy, aby napisów nie było za dużo! A jak to zrobić?
Otwieramy program i klikamy "Edytor" u samej góry koła na ekranie startowym. Następne kroki pokażę za pomocą obrazków (jeżeli nie widzicie dokładnie, kliknijcie i powiększcie):

 

POŁOŻENIE LOGA/NAPISU

 Pojawia się pytanie, gdzie tak właściwie swój podpis umieścić? Musi być on widoczny, ale nie dominować obrazka. Najestetyczniej wygląda, gdy damy go gdzieś obok robótki, na mało znaczącym fragmencie zdjęcia, jednak jest jeden problem - taki znaczek bardzo łatwo usunąć. Dlatego najlepiej, aby nieco najeżdżał na robótkę, a aby za bardzo nie rzucał się w oczy, ustawiamy niską przezroczystość. Wszystko inne zależy od naszych chęci.

DYGRESJA NA TEMAT KRADZIEŻY

 Kiedy chroni nas prawo autorskie (w przypadku zdjęć)?

ZAWSZE. Nawet, jeśli są dostępne w internecie. Nawet, jeśli nie podpisaliśmy fotografii. Nawet, jeśli nie umieścimy klauzuli, że nie wolno kopiować. Nawet, jeśli obiekt jest dostępny w wielu miejscach i na wielu stronach. Warunek jest jeden - jesteśmy autorem zdjęcia/robótki. Nikt nie ma prawa rozpowszechniać naszego dorobku bez naszej zgody i wiedzy, musi też umieścić informację o autorze.

W jaki sposób i w jakich sytuacjach na ogół dochodzi do kradzieży/przywłaszczenia sobie zdjęcia/użycia go bez wiedzy i zgody?

-gdy ktoś umieszcza zdjęcie naszej pracy, prosząc o wzór, lub jego rozpracowanie,
-gdy ktoś pokazuje cudzą pracę jako swoją,
-gdy ktoś chce sprzedać cudzą pracę jako swoją,
-gdy ktoś zadaje pytanie na temat pracy i beztrosko umieszcza nasze zdjęcie,
-istnieją całe strony, gdzie złodzieje (nazywajmy rzeczy po imieniu) umieszczają cudze prace i podpisują jako swoje, najczęściej w celach zarobkowych - bez trudu mają ładne zdjęcia, piękne przedmioty, które potem dla potencjalnego klienta nieudolnie odtwarzają.

To, że nie znamy autora, a zdjęcie ktoś nam przysłał, nie jest żadnym usprawiedliwieniem i nie daje nam prawa do szafowania cudzą pracą. NIE MAMY PRAWA wykorzystywać czyjegoś dorobku i bez pytania go GDZIEKOLWIEK umieszczać, a jeżeli już to robimy, MAMY OBOWIĄZEK podać źródło oraz właściciela. A jeżeli już zdarzy się nam wpadka, przeprośmy autora i zapytajmy go, co z tym fantem zrobić, dostosujmy się też do jego woli. Wykłócanie się jest bez sensu i pokazuje tylko nasze IQ jeden większe od kury (bo nie sramy tam, gdzie akurat stoimy).

Komentarze

 1. Dzięki za podpowiedzi, właśnie ściągam program, a potem do oznaczania marsz ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. do tej pory oznaczałan na picassa , może i ja się skuszę na bardziej :wykwintne" oznaczenie

  OdpowiedzUsuń
 3. Powinnyśmy podpisywać nasze prace i wtedy nie ma nie domówień czyje to jest, dla mnie kradzież to jak ktoś wykorzystuję czyjeś zdjęcie i się pod nim podpisuję moje :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, z prawnego punktu widzenia prawa autorskie narusza każdy, kto kopiuje czyjś dorobek bez zgody i wiedzy autora. Nie trzeba się pod tym dorobkiem podpisać. A fotografia jest zaliczana do takiegoż.

   Usuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty