Jak fotografować rękodzieło?Bardzo często skupiamy się na tym, co stworzyć - wyszydełkować,wydziergać, wypleść, wyhaftować, a nie na tym, jak ten przedmiot później pokazać. Jest to spory błąd, ponieważ w internecie "sprzedaje się" (i nie chodzi tu tylko o faktyczną sprzedaż, ale po prostu prezentowanie swoich prac w sieci) głównie oczami i dobre zdjęcie to połowa sukcesu. Dzisiaj mam dla Was kilka praktycznych porad, jak poprawić swoje fotografie rękodzieła i nie musicie mieć do tego celu lustrzanki, wystarczy najprostszy aparat kompaktowy lub telefon. Fotografujemy swoje dzieła w różnym celu. Może prowadzimy sklep internetowy,może na bloga, może na fanpage czy instagrama, lub jedynie na swój facebookowy profil, ale skoro posyłamy te zdjęcia w świat, to na ogół zależy nam, żeby dobrze się prezentowały. Daje nam to nie tylko większą popularność, lecz także wewnętrzne zadowolenie, wręcz dumę. Warto zatem dążyć do coraz lepszych zdjęć, a nie poprzestawać na najprostszych nieprzemyślanych pstrykach. Co w tym celu należy zrobić?

1. Zadbaj o światło

Jak prowadzić bloga o szydełkowaniu?
Każda osoba, zajmująca się choć trochę fotografią powie Ci, że światło jest najważniejszym aspektem fotografii i to ono właściwie ją tworzy.
 Niedoświetlone, za ciemne zdjęcie nie należy do zbyt atrakcyjnych, więc musisz postarać się o to, żeby tego światła było dużo. Musisz jednak uważać, aby nie prześwietlić zdjęcia, gdyż zarówno na czarnych, jak i jaskrawie białych fragmentach fotki gubią się szczegóły, taki pstryk też niezbyt przyjemnie się ogląda, gdyż "daje po oczach". Najlepiej więc światło słoneczne rozproszyć.
 Można fotografować w jasny dzień przy oknie, zasłaniając szybę np. prześcieradłem lub białą kartką, można także robić to o wschodzie/zachodzie słońca lub w pochmurny dzień, gdy światło jest naturalnie rozproszone. Jeżeli bardzo zależy Ci na wyglądających profesjonalnie fotografiach z idealnym światłem, zainwestuj w namiot bezcieniowy, który doświetlisz słońcem lub lampami błyskowymi. Koszt nowego namiotu w zależności od rozmiaru waha się od 50 do 150zł.
Unikaj robienia zdjęć przy sztucznym świetle żarowym, szczególnie świetlówki, gdyż wtedy szaleje balans bieli i nie ma szans oddać właściwych kolorów. Jednak jeśli nie masz profesjonalnej lampy błyskowej, staraj się nie używać tej wbudowanej w aparacie, gdyż paskudnie spłaszcza obraz i nic nie wygląda dobrze. Poczekaj wtedy z fotkami na drugi dzień.


Zdjęcie z telefonu
(Samsung Galaxy SII)
Zdjęcie z namiotu bezcieniowego
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Zdjęcie z namiotu bezcieniowego
Aparat FujiFilm Finepix S2950


2) Zadbaj o tło

To również bardzo wpływa na estetykę zdjęcia. Nawet najpiękniejsza robótka nie będzie się dobrze prezentowała na tle pomiętej kołdry czy kompletnie niepasującego do jej stylu koca. Dlatego dobrze pamiętać o kilku rzeczach związanych z tłem.
Po pierwsze, musi kolorystycznie pasować do robótki. Oczywiście mogłą być to połączenia zaskakujące, ale koniecznie przemyślane. Dopasowane muszą być także wzory tła i robótki, dlatego najbezpieczniej jest pójść w gładkie tła.
Po drugie, nie może odciągać uwagi od fotografowanego obiektu. Zbyt jaskrawe kolory i zbyt wyraźnie wzorki sprawią, że robótka zagubi się na zdjęcu i wypatrzenie jej będzie wymagało sporego wysiłku, a po co zadawać trudu odbiorcom? Dobrze też, jeśli nic się w nim nie odbija (no może poza robótką).
Najlepiej wybrać gładkie tło w neutralnych kolorach - białym, czarnym, szarym. Może to być fragment bristolu (przy małych elementach starczy zwykła kartka), tapeta, fragment papeterii lub odpowiedni blat w naszym domu. Gdy zakupisz namiot bezcieniowy,o którym już wspomniałam, ten aspekt masz z głowy, gdyż dostajesz gotowe arkusze nieodbijającego światła materiału.

Moim absolutnym hitem ostatnich tygodni, jeśli chodzi o tło, jest okleina z LIDLa ze wzorem starych desek. Jej koszt był właściwie znikomy - 8zł za 40/140cm, a jak pięknie się prezentuje!


Zbyt wzorzyste tło, wzór odbiera uwagę widza robótce
Telefon Samsung Galaxy Trend Plus
Już się tutaj za dużo dzieje i nie wiadomo, na czym się skupić
- widać krzesło, biurko, chustę w tle...
Telefon Samsung Galaxy Trend Plus
Eleganckie rzeczy najlepiej prezentują się na eleganckim tle.
Aparat Sony DSC HX200V
Najprostsze możliwe tło - czarny arkusz materiału,
dobry do fotografowania jasnych i kolorowych przedmiotów
Aparat FujiFilm Finepix S2950

Z braku laku za tło małym robótkom może posłużyć... dłoń
Telefon Samsung Galaxy SII
Blat stołu, sfotografowany pod odpowiednim kątem, może ciekawie odbijać robótkę,
tylko trzeba uważać, by nie odbijało się nic niepotrzebnego, np. my.
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Jasne rzeczy najlepiej wyglądają na czarnym lub ciemnym tle, gdyż się
na nim wyróżniają i widać dokładnie ich szczegóły.
Zdjęcie z namiotu bezcieniowego
Aparat FujiFilm Finepix S2950
W przypadku, gdy robótka sama w sobie jest blada, pasujące do niej gładkie
tło w intensywnym kolorze może świetnie ożywić zdjęcie.
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Kolorowe tło do biało-czarnych rzeczy jest ok,
tutaj dodatkowo czerwień pasuje do detali poszewki
Zdjęcie z namiotu bezcieniowego.
Aparaf FujiFilm Finepix S2950
Tło niekoniecznie musi być gładkie, tutaj małe kolczyki
i gazetka "Mollie Potrafi", a więc zgodna z tematyką
Aparat FujFilm Finepix S2950

 3) Zadbaj o kompozycję

To zagadnienie fotografii jest bardzo szerokie i mieści w sobie całe mnóstwo zasad, a wykorzystuje wiedzę o tym, na czym głównie skupia się ludzkie oko podczas oglądania fotografii, a co je rozprasza.
 Najpopularniejszą zasadą jest trójpodział, czyli podzielenie wzdłuż i wszerz fotografii na trzy części, dzięki czemu powstają cztery punkty styku linii. To na te punkty zwracamy uwagę, dlatego tam powinno się umieszczać kluczowe, ważne elementy. Mocnym punktem kwadratu jest jego środek, natomiast dla proporcji 4:3 (większość aparatów robi takie zdjęcia) mocne punkty rozkładają się następująco:


 Kompozycja nakazuje też, aby w miarę możliwości linie na zdjęciu wyłaniały się nie z jego brzegów, ale z rogów i szły po ukosie. Dobrze jest zdjęcie wyprostować w programie graficznym, jak również zadbać, aby na brzegach/w rogach zdjęcia lub przy przedmiocie nie pojawiały się niepotrzebne elementy, rozpraszające plamy koloru itd. Usuń wszystko, co do danego przedmiotu nie pasuje, możesz mu natomiast skomponować jakieś otoczenie, aby nie było pusto. Na tym etapie chodzi mi o takie najprostsze dostosowanie i ozdobienie otoczenia, nie o jakąś wypaśną fotografię artystyczną.
I jeszcze jedno! Uważaj, żeby nie uciąć kawałka robótki, na przykład rogu, górnej krawędzi, koniecznie pozostaw dookoła kawałek tła! Ciąć możesz tylko i wyłącznie świadomie, gdy chcesz pokazać tylko fragment. 

Element rozpraszający - plama koloru w rogu zdjęcia,
fragment niepotrzebnego "elementu" (w sensie mojego kota)
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Błędem tutaj jest ucięty górny fragment etykietki
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Skomponowane tło - do ręcznie zrobionej bransoletki dziergana serwetka
oraz kwiatki, a do tego kompozycja po skosie
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Jako że nie mogłam ująć całej łodyżki tulipana, musiała się ona
zacząć na zdjęciu i dlatego wychodzi z rogu
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Jedno z moich ulubionych zdjęć - kawa, deski, kordonek - czegóż chcieć więcej? Niby błędem jest ucięcie fragmentu i serwetki i koszyka, jednak tutaj nie zaburza to estetyki fotografii.
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Uniwersalny chwyt, który zawsze dobrze wygląda na zdjęciach robótek, to dołożenie motka włóczki i szydełka pasującego kolorystycznie (nieważne, że to nie nim robiliśmy). W połączeniu z innymi wskazówkami na pewno da to przyjemny dla oka każdej dziewiarki efekt!
Aparat FujiFilm Finepix S2950

O ileż piękniej prezentuje się robiony tuż przed Wielkąnocą koszyczek w otoczeniu zieleni i żółci, niż gdyby sam stał nawet na najpiękniejszym tle!
Aparat FujiFilm Finepix S29504) Zadbaj o ostrość

Tutorial, jak oznaczyć zdjęcie,
by nikt go sobie nie przywłaszczył
Nieostre zdjęcia są be. Serio. Czasem można sobie pozwolić na rozmazane zdjęcie, ale tylko i wyłącznie rozmyślnie. Generalnie najlepiej, żeby fotografowany przedmiot był ostry, a reszta nie, ale taki efekt możemy uzyskać tylko, gdy nasz aparat na to pozwala. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie jest to żadna wysublimowana funkcja i nawet mój kilkuletni smartfon sobie spokojnie z tym radzi. Jeżeli chcesz uzyskać rozmazane tło, odsuń obiekt od niego możliwie jak najdalej, jeśli jest taka możliwość, również Ty zrób jeszcze kilka kroków do tyłu, użyj zoomu (przybliżenia), by uzyskać jak najdłuższą ogniskową i dopiero zrób zdjęcie. Jeżeli masz w aparacie bądź telefonie możliwość wyboru przysłony, ustaw ją na jak najniższą cyfrę, czyli jak największy otwór (nie zagłębiajmy się w techniczne szczegóły), czym uzyszkasz nie tylko rozmazane tło, ale również więcej światła na zdjęciu. Na obiekcie natomiast musowo pozostaw ostrość, najlepiej zrób co najmniej jedno takie, gdzie cały fotografowany obiekt jest wyraźny.

Jeśli twój telefon ma problem z ostrzeniem bliskich obiektów, przeczytaj wpis Qrkoko na temat obiektywów do smartfona. Możesz je zakupić za niewielką kwotę, a bardzo poprawią jakość Twoich zdjęć. Taki obiektyw możesz również wykonać samodzielnie, wystarczy, że poszperasz za instrukcją w sieci. Ja takich bajerów nie posiadam, ale mój telefon radzi sobie z ostrzeniem dość małych obiektów, a aparat ma funkcję "SuperMakro", która ostrzy już przedmioty znajdujące się w odległości kilku mm od obiektywu.

Telefon Samsung Galaxy SII

Rozmyte tło nie tylko uwydatnia włóczkę, ale też stanowi do niej oprawę
Aparat FujiFilm Finepix S2950

Na zdjęciu ostre jest tylko to, co ważne, natomiast
rozmyta reszta nie rozprasza
Aparat FujiFilm Finepix S2950

Ostrość na maleńkim szczególe - koralikach - zwraca na nie uwagę,
a rozmyta reszta czyni zdjęcie ciekawszym
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Ostry element na pierwszym planie pozwala dostrzec jego szczegóły, a rozmyte kwadraty i włóczka w tle pokazują, że jest to element większej całości.
Aparat Sony DSC HX200V
Rozmycie tła sprawia z reguły, że zdjęcie wydaje się bardziej eleganckie i profesjonalne. Jednak nadal tło musi być dobrze dobrane! No i pamiętajmy, aby ostre były wszystkie elementy robótki, które chcemy pokazać. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, dla pewności zrezygnujmy z tego efektu (to znaczy zróbmy zdjęcie całkowicie ostre, aby mieć co publikować, a nieostrość możemy ćwiczyć).
Aparat Sony DSC HX200V

5) Pokaż szczegóły

 Poza ogólnym ujęciem robótki w kilku wersjach, postaraj się pokazać również szczegóły. Może nie jest to jakaś podstawa, ale bardzo dodaje na plus do estetyki. W tym przypadku możesz spokojnie uciąć fragment ;) Zrób kilka zbliżeń, pokaż najważniejsze i najciekawsze rzeczy.

Szczegół - zbliżenie na wykończenie serwetki, a w tle filiżanka, ukazana
na innych zdjęciach robótki
Aparat FujiFilm Finepix S2950

Szczegół - ukazanie ciekawej podszewki torebki
Aparat FujiFilm Finepix S2950

Szczegół - ukazanie splotu i kolorów kordonka na tle robótki,
która została z niego wykonana
Aparat FujiFilm Finepix S2950


Szczegóły - wzór chusty oraz włóczka, z jakiej jest wykonywana
Telefon Samsung Galaxy SII

Szczegół - zbliżenie na koraliki, ukazanie ściegu bransoletki,
a w tle poza głębią ostrości kwiatki, ukazane na innych zdjęciach
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Szczegół - środek zrobionej serwetki. Dodatkowo wykorzystuje kompozycję centralną i efekt symetrii, co sprawia, że odbiorca jest poniekąd "wciągany" w środek obrazu.
Aparat Sony DSC HX200V
Szczegół - wzór firanki.
Aparat FujiFilm Finepix S2950


6) Zadbaj o edycję

Zdjęcie trzeba nie tylko zrobić, trzeba je również poprawić, by było atrakcyjniejsze i jest to zupełnie naturalne. Podstawowe rzeczy typu temperatura kolorów, kontrast i nasycenie poprawiaj zawsze. Możesz to zrobić nawet w przeglądarce. Warto też usunąć elementy, które nie wyglądają zbyt estetycznie - jakiś paproszek czy włos, którego nie zauważyliśmy wcześniej, coś wchodzącego w róg kadru i tym podobne. Przyda Ci się w tym narzędzie "stempelek". Zadbaj tylko, aby nie było tego za bardzo widać, bo zamiast poprawić, zepsujesz zdjęcie.

http://download.cnet.com/PhotoScape/3000-2192_4-10703122.html?part=dl-6295843&subj=dl&tag=buttonNajlepiej jednak zainstalować prosty i darmowy program do obróbki fotografii, w moim przypadku jest to PhotoScape, które świetnie sprawdza się nawet dla początkujących, bo dużo rzeczy robi z automatu. Jeśli klikniesz na obrazek "Download Now", przeglądarka przeniesie Cię na stronę, gdzie możesz legalnie i bezpiecznie go pobrać. Inny program na komputer, który mogę polecić, ale już bardziej zaawansowanym w obsłudze komputera, to GIMP 2.0, również darmowy.


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iudesk.android.photo.editorJeśli natomiast interesuje Cię edytowanie zdjęć w smartfonie z Androidem, polecam porządny, funkcjonalny program Photo Editor. Możesz tam poprawiać zdjęcie, dodawać znak wodny, edytować różne parametry, przycinać, stosować mniej i bardziej zaawansowane narzędzia, a aplikacja nie pozostawia po sobie żadnego podpisu ani nie zmniejsza rozdzielczości zdjęcia, jak to niektóre czynią. Po kliknięciu na ikonkę aplikacji przeniesiesz się do informacji o Photo Editorze na stronie Google Play.

Staraj się nie pozostawiać zdjęć bez ich edytowania, przynajmniej troszkę je podrasuj i skadruj, jeśli tego wymagają, a na pewno nałóż znak wodny na zdjęcie, gdyż kradzież zdjęć w świecie rękodzielniczym jest niestety powszechna.

Przed edycją.
Aparat FujiFilm Finepix S2950


Po edycji
Przed edycją
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Po edycji

Na koniec jeszcze kilka wskazówek:

Zdjęcia ubrań rób na modelu.
Choćby użyć najpiękniejszego tła, ubranie i tak nie będzie się prezentować w pełnej okazałości położone po prostu bez "wkładu". A już na pewno nie będzie się dobrze prezentować, rzucone na koc na kanapie, ale o tym mówiliśmy już w punktach dotyczących tła i kompozycji. Może być manekin, ale najlepiej robić fotki na żywej osobie. Przy czym najlepiej wyjść z tym na zewnątrz, zamiast robić selfie w lustrze czy w zagraconym pokoju. Jeśli nie masz pod ręką modela/fotografia, samodzielnie też dasz radę - połóż gdzieś aparat (najlepiej na statywie, ale możesz też wykorzystać przedmioty w otoczeniu), ustaw samowyzwalacz i metodą prób i błędów zrób duuuużo fotek (niektóre wyjdą nieostre/ucięte/nie spodobasz się sobie na nich).
Zdjęcie samej bluzki
Zdjęcie bluzki na mnie w pięknych okolicznościach przyrody (a w prawym dolnym rogu kocię moje wypina się na nas wszystkich).
Aparat Sony DSC HX200V
Serwety pokazuj w dwóch ujęciach.
Pokaż serwetki, serwety czy obrusy w co najmniej dwóch ujęciach. Jedno niech będzie proste, z góry, w całości, na jednolitym tle. Świetnie wyeksponuje to wzór i ogrom pracy. Jeśli robótka jest duża, poświęć się i wejdź z aparatem na krzesło czy drabinkę. Drugie ujęcie natomiast ładnie zakomponuj, dodaj jakieś pasujące przedmioty, pobaw się perspektywą.

Ujęcie "obiektywne", z góry, proste, pokazujące wyłącznie serwetkę.
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Tutaj wzór już mniej widoczny, ale za to widać zastosowanie serwetki, a samo zdjęcie jest ciekawsze.
Aparat FujiFilm Finepix S2950
Szukaj ciekawych rozwiązań.
Rób setki zdjęć, zmieniaj parametry, ustawienie przedmiotów, kompozycję, perspektywę, światło itd. Muszę się przyznać, że zwykle robię na tyle dużo zdjęć, które wychodzą moim zdaniem dobrze, że mam dylemat, które opublikować. Jednak wolę to, niż problem odwrotny - nie ma zdjęcia, które by mi się w 100% podobało, więc nie mam czego pokazać. Zasada jest prosta - im więcej masz zdjęć, tym większy jest wybór. Ale też im więcej robisz zdjęć, tym prędzej zauważysz, co Tobie się podoba i tym sposobem wypracujesz swój styl.
Inspiruj się.
Przeglądaj, a najlepiej zapisuj zdjęcia robótek, na które trafisz w sieci i bardzo Ci się spodobają. Nie, nie same robótki, ale właśnie zdjęcia. Stwórz sobie folder, do którego będziesz je "wkładać" i od czasu do czasu go przeglądaj. Nie chodzi o to, by kopiować pomysł 1:1, ale by poszukiwać ciekawych rozwiązań a także zobaczyć, jak takie wzorcowe zdjęcia powinny wyglądać. Weź z nich to, co najbardziej Cię w nich urzekło, bo to znaczy, że pasuje to do Twojego stylu!
Mnie absolutnie inspirują zdjęcia z dwóch źródeł:

Dada's place - klik
Pracownia Romantyczne Szydełko - klik

Próbuj, ale nie przekombinuj! 
Czyli stosuj wszystko z umiarem, aby nie przytłaczało piękna tego, co udało Ci się wydziergać, w końcu to Twoje robótki są tu najważniejsze. Masz podkreślić zdjęciami ich piękno, a nie je przyćmić!

***

To tyle z mojej strony, jeśli chodzi o robienie zdjęć. Pamiętaj, aby zrobić jak najwięcej ujęć, by potem wybrać te najlepsze, a także aby zwracać uwagę na dosłownie WSZYSTKO, co się na fotografii znajduje oraz zastanawiać się, czy to aby wygląda estetycznie i czy zwrócił(a)byś uwagę na takie zdjęcie na cudzej stronie. Jeżeli zależy Ci na darmowych radach profesjonalistów, polecam stronę flog.pl, gdzie po założeniu konta masz dostęp do forum. Znajduje się tam dział "Zdjęcia do oceny", gdzie takowe uzyskasz. Aby się doskonalić, przeglądaj też zdjęcia na dobrych i popularnych blogach oraz stronach sprzedażowych typu DaWanda, Pakamera, zastanawiając się przy tym, jak zostały zrobione, skadrowane i co jest w nich atrakcyjnego.

Czy ten tutorial jest przydatny? A może coś do niego dodasz? Zostaw komentarz i udostępnij na facebooku! 

Komentarze

 1. Ciekawy kursik. Bardzo fajnie opisane. Chętnie skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 2. świetnie to przedstawiłaś!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny kursik, generalnie nie mam większego problemu ze zdjęciami, ale każda wskazówka jest bardzo cenna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie napisane. Ja bym od siebie dodała - nie bój się swojego aparatu. Poznaj go. Sprawdż wszelkie możliwe kombinacje. dodatkowo - pomyśl o statywie. On bardzo ułatwia zycie

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny przewodnik, tym bardziej, że z przykładami. I można wykorzystać nie tylko do fotografowania rękodzieła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. No ładnie... szydełkowanie torby + warka? ;p
  Zawsze podobały mi się zdjęcia z niewyraźnym tłem, niestety mój aparat nie jest w stanie wyłapać czegoś takiego, albo raczej ja nie jestem w stanie znaleźć takiej funkcji ;/
  A poradnik przydatny, na pewno nie raz skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jescze do tego film "Psy" :P ale oczka proste, więc nie przesadziłam :P a jaki masz aparat? Powinien chociaż trochę rozmywać tło.

   Usuń
  2. Panasonic Lumix DMC-FZ38 :P
   Myślę, że to jednak z mojego braku dostatecznej wiedzy o możliwościach aparatu :)

   Usuń
  3. Tak zapewne jest. Musisz poznać swój aparat - pokręć pokrętłem, ustaw na preselekcję przysłony (A), najpierw spróbuj zrobić zdjęcia z bliska, potem z daleka używając zoomu. Powinnaś też móc włączyć opcję makro (jej symbolem jest kwiatuszek)

   Usuń
  4. Z makro próbowałam, niestety nie działa. Będę musiała pokombinować na manualnych ustawieniach z ogniskową itp.:)

   Usuń
 8. Świetny tutorial. Przydatny dla zaczynajacych przygodę z blogowaniem. Dla tych trochę bardziej zaawansowanych możliwosć porównania doświadczen i nieco inny punkt widzenia. Twoje zdjecia uzmysłowiły mi gdzie popełniam błędy. I na czym się zafiksowałem. Bez sensu. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatny wpis! Bardzo mi się przyda!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnóstwo przydatnych wskazówek :) Ja mam zawsze problem z tłem.

  OdpowiedzUsuń
 11. od dwóch lat uczę sie metod a prób i błędów robić zdjęcia- nie zawsze mi wychodzą ale próbuję dalej:)
  fajny i bardzo przydatny post:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydatne rady, nie tylko do fotografii rękodzieła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajny artykuł. Masa przydatnych informacji. Grunt to praktyka, każde kolejne zdjęcie powinno przynosić więcej satysfakcji ;).

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajny artykuł. Masa przydatnych informacji. Grunt to praktyka, każde kolejne zdjęcie powinno przynosić więcej satysfakcji ;).

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajny artykuł. Masa przydatnych informacji. Grunt to praktyka, każde kolejne zdjęcie powinno przynosić więcej satysfakcji ;).

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo przystępnie to napisałaś, ale tak z ciekawości czy to ostatnie zdjęcie nie jest prześwietlone wg Ciebie? (to po "po edycji")

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, jednak nie wynika to z błędu, ale z celowego działania. Czasami można sobie pozwolić na efekt high key, który bardzo mi się podoba, ale nie mam odwagi stosować go w całej okazałości (dlatego zdjęcie potraktowałam tak delikatnie), a tutaj dodatkowo maskuje niepotrzebne, odwracające uwagę szczegóły i poprawia atrakcyjność - przynajmniej według mnie. Słuszna uwaga, pozdrawiam!

   Usuń
 17. Bardzo praktyczny poradnik.Na pewno będę korzystać z Twoich wskazówek :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Od dawna podziwiam zdjęcia na Twoim blogu i stronie fb. Masz rację, że nawet najpiękniejsze rękodzieło traci, jak jest źle sfotografowane.

  OdpowiedzUsuń
 19. A ja ciągle mam problemy z oświetleniem. Muszę spróbować z tym namiotem o którym wspomniałaś. Nie wiedziałam o nim.
  Bardzo przydatny kursik. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo pomocne, bo choćby najpiękniejsze rękodzieło, a zdjęcie fatalne to totalna klapa. Wiem coś o tym. A tło w deski jest super, też często używam do fotografowania kart. Pozdrawiam, uwielbiam kreatywnych ludzi

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo konkretnie i praktycznie ujęłaś cały temat. Wyszedł świetny, nie przegadany poradnik. Brawo! Mogę jedynie dodać, że najwygodniej chyba fotki-inspiracje trzymać na Pintereście.

  OdpowiedzUsuń
 22. No to teraz nie zostało mi nic innego jak zastosować się do Twoich rad. Mam doświadczenie w szydełkowaniu, ale jeśli chodzi o blog to raczkuję. Cieszę się, że dzielisz się doświadczeniem i przede wszystkim wiesz jak przekazać wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. I always used to study article in news papers but now as I am a
  user of internet so from now I am using net for articles or reviews, thanks
  to web.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kawał świetnej roboty 😊 Bardzo dobrze opisane, wytłumaczone, jestem pod wrażeniem 😊 pozdrawiam serdecznie 😊

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetne podpowiedzi niektóre z pewnością zastosuję u siebie. Pozdrawiam😀

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty