Knookingowa czapka - tutorial


Witajcie, kochani! Ostatnio mam zatrważająco mało czasu, a do tego poczucie, że wszystko, co robię jest bez sensu. Na dzierganie jednak siły i ochota zawsze się pojawią. Poza ozdobami świątecznymi powstawały też prezenty świąteczne - a dziś o jednym z nich. Otóż pokażemy sobie, jak wykonać grubą, ciepłą czapkę z warkoczowym wzorem szydełkiem do knookingu.

Co to jest KNOOKING? Kliknij, aby się dowiedzieć.
Potrzebna nam jest oczywiście włóczka (moja to Mille ze sklepu Pełny Wełny), dopasowane do niej szydełko do knookingu (z żyłką, dziurką na przewleczenie nitki pomocniczej lub doklejoną nitką pomocniczą), a także znajomość podstaw knookingu. To ostatnie odnajdziecie na blogu, klikając u góry na zakładkę knooking. Przyda się także drut pomocniczy lub duża agrafka do łapania oczek, którą pomożemy sobie przy warkoczach.

Zaczynamy oczywiście od łańcuszka. Liczba oczek musi być podzielna przez 11 i być równa naszemu obwodowi głowy lub nieco większa. Nabieramy oczka na drutełko i, postępując według mojego tutorialu na robienie w okrążeniach, robimy na przemian dwa oczka prawe i dwa oczka lewe. Powtarzamy to do uzyskania wysokości ściągacza, jaka nam odpowiada.


Następnie przerabiamy 2 okrążenia w następującej sekwencji - 8 oczek prawych, 3 oczka lewe. Zaczynamy przerabiać kolejne okrążenie. Odkładamy pierwsze 2 oczka na drut pomocniczy:
Przekładamy oczka wraz z drutem pomocniczym przed robótkę, a nitkę, którą dziergamy, za nie. Przerabiamy kolejne dwa oczka na prawo:
Następnie wracamy do oczek z drutu pomocniczego. Je również przerabiamy w kolejności od prawej do lewej na prawo:
Kolejne dwa oczka również odkładamy na drut pomocniczy, tym razem trzymając odłożone oczka z tyłu, a nitkę, którą dziergamy i szydełko z przodu.
Przerabiamy kolejne dwa oczka na prawo:
Wracamy do oczek odłożonych na drut pomocniczy i je również przerabiamy na prawo. Jeżeli jest ciężko, możemy w tym momencie wyciągnąć żyłkę.
Następnie przerabiamy trzy oczka na lewo, a potem ponownie robimy warkocze. Do końca okrążenia ponawiamy sekwencję: podwójny warkocz, trzy oczka na lewo, podwójny warkocz itd.
Następnie przerabiamy trzy okrążenia, powtarzając na przemian 8 oczek prawych i 3 oczka lewe. Kolejne okrążenie to znowu podwójne warkocze na przemian z 3 oczkami lewymi. Te 4 okrążenia powtarzamy do uzyskania pożądanej głębokości czapki:
W następnym okrążeniu będziemy ujmować oczka. W tym celu na początku każdego warkocza przerabiamy dwa oczka razem na prawo:

Następnie 4 oczka normalnie na prawo i ponownie, na koniec warkocza, dwa oczka razem na prawo. Lewe przerabiamy wszystkie 3 bez zmian, powtarzamy do końca okrążenia.
W kolejnym okrążeniu w miejscu warkocza przerabiamy 2 oczka razem na prawo, 2 oczka normalnie na prawo i kolejne 2 oczka razem na prawo, lewe bez zmian, powtarzamy do końca okrążenia. 
W kolejnym w miejsce warkocza - 2 oczka razem na prawo, 2 oczka razem na prawo, lewe bez zmian, powtarzamy do końca okrążenia.
W kolejnym w miejsce warkocza 2 oczka razem na prawo, 2 oczka razem na lewo, jedno oczko lewe normalnie aż do końca okrążenia. Zamykamy oczka.
Na koniec przewlekamy dodatkową nitkę między już zaczęte oczka, zaciągamy i zawiązujemy. Wszystkie wystające nitki chowamy - i nasza czapka jest gotowa!


Jeżeli uważasz tutorial za przydatny, podziel się nim w mediach społecznościowych. Koniecznie zostaw komentarz, żebym wiedziała, że ktoś w ogóle z tego korzysta i miała motywację do tworzenia kolejnych tutoriali, a jeśli zrobisz czapkę na podstawie instrukcji - bardzo miło mi będzie, jeśli ją pokażesz, np. na moim fanpage albo na grupie facebookowej dotyczącej knookingu. Wesołych Świąt!

Komentarze

 1. Czapka ładna ale nie mam do tego pojęcia

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała nauczyć się robić tą techniką.Nawet zakupiłam już specjalne szydełko i skorzystam z Twojej instrukcji:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mistrzostwo świata posiadać takie umiejętności, pokaże swojej babci to może mi zrobi podobną. Super to wyszło

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna czapka.Jeszcze nie robiłam tą techniką,a widziałam jak to się robi trzeba spróbować. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna czapka.Jeszcze nie robiłam tą techniką,a widziałam jak to się robi trzeba spróbować. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny sposób na czapkę:) Mam szydełko do knookingu ale jakoś kurzy się w szafce, chyba w końcu muszę po nie sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty