Czapka Latorośl + wełna wielbłądzia

Witajcie, kochani! Dziś przychodzę do Was z szybkim udziergiem na drutach - czapką dla mojego niemowlaka. Nazwałam ją Latoroślą, ponieważ często mówię tak o młodej, a latorośle kojarzą mi się z poplątaniem - podobnie jak warkocze.


Do zrobienia czapki użyłam jednego motka Lana Gatto Camel Hair col. 5912 (60% wełna merino, 40% wełna wielbłądzia) o gramaturze 125m/50g. Dostałam go na Mikołajki od mojego męża i dopiero teraz doczekał się zastosowania. Mam jeszcze drugi motek, będzie coś do kompletu - komin i może rękawiczki? Wykorzytałam druty KnitPro w rozmiarze 3,5mm.


To może szybki przepis na czapkę, co Wy na to? Ilość oczek musicie sobie wyliczyć na podstawie próbki jednego motywu (wypranej i wysuszonej) w zależności od obwodu głowy, grubości drutów i włóczki oraz Waszego sposobu robienia. Motyw ma 16 oczek, a więc przez tyleż będzie podzielna ich ilość na czapkę.
Jeżeli wyjdzie Wam liczba niepodzielna przez 16, raczej nabierzcie mniej, niż więcej oczek - to nawet lepiej. Ściągacz możecie przerabiać na mniejszych drutach, niż motyw główny.
Na moją czapkę nabrałam 96 oczek.


WZÓR - CZAPKA LATOROŚL

Nabrać ilość oczek, która wynikła z wyliczeń. Zamknąć w koło, uważając, by nie przekręcić, przerabiać na okrągło metodą magic loop lub na drutach skarpetkowych.

Legenda:
p - oczko prawe
l - oczko lewe
2p/2p - przełóż dwa oczka prawe na drut pomocniczy z przodu robótki, przerób kolejne dwa oczka na prawo, wróć do oczek na drucie pomocniczym i przerób je na prawo
2p\2p - przełóż dwa oczka prawe na drut pomocniczy z tyłu robótki, przerób kolejne dwa oczka na prawo, wróć do oczek na drucie pomocniczym i przerób je na prawo
2pp - 2 oczka prawe razem pochylone w prawo
2pl - 2 oczka prawe razem pochylone w lewo
2ll - 2 oczka razem na lewo

Poniżej rozpisałam wzór tylko na jeden motyw. Aby wyszła czapka musisz powtarzać go dookoła tyle razy, ile motywów wyszło Ci z próbki.

Ściągacz: 2p, 2l.

Motyw główny:
1-4. 4p, 2l, 8p, 2l
*5. 2p/2p, 2l, 2p\2p, 2p/2p, 2l
6-8. 4p, 2l, 8p, 2l
9. 2p/2p, 2l, 2p/2p, 2p\2p, 2l
10-16. 4p, 2l, 8p, 2l*

Powtarzać okrążenia zaznaczone w **. Dopiero przy ostatnim powtórzeniu poprzestać na okrążeniu 9, w kolejnym rozpoczynając część Zwężanie.

Zwężanie:
1. 2pl, 2pp, 2l, 8p, 2l
2. 2p, 2l, 2pl, 4p, 2pp, 2l
3. 2p, 2l, 2pl, 2p, 2pp, 2l
4. 2p, 2l, 2pl, 2pp, 2l
5. 2pp, 2l, 2pp, 2l
6. 1p, 2ll, 1p, 2ll
7. 2pp, 2pp

Przez pozostałe na drucie oczka przewlec nitkę, mocno zaciągnąć, zawiązać i schować.

Jak wykonacie czapkę z powyższego wzoru, koniecznie się pochwalcie ;)

A teraz - przyjrzyjmy się włóknu, jakim jest wełna wielbłądzia...




Wielbłąd to zwierzę żyjące w specyficznych warunkach klimatycznych. Fakt, że w swych garbach gromadzi tłuszcz, czy że potrafi przeżyć długo bez wody, wiemy wszyscy. Ale wielbłąd zmaga się również z ogromnymi amplitudami temperatur - wszak w jego naturalnym środowisku w dzień jest niewyobrażalnie gorąco, a w nocy bardzo zimno.
Dzięki temu można powiedzieć, że wielbłądzia wełna ma właściwości termoregulacyjne - gdy jest nam ciepło, chłodzi skórę, gdy zimno - grzeje i izoluje od nieprzyjemnych warunków. Z tego samego powodu włókno dobrze pochłania pot, a jednocześnie nie moknie z zewnątrz tak bardzo, by mocno nasiąkać wodą, co może być nieprzyjemne w przypadku np. czapki.

Wełna wielbłądzia przez trudne środowisko życia zwierząt, z których jest pozyskiwana, cechuje się również niezwykłą trwałością. Jest także dość elastyczna.
Ma w sobie dużo lanoliny, co może być traktowane zarówno jako wada, jak i zaleta. Otóż lanolina jest tym, co uczula w wełnie owczej, jest to stosunkowo popularna alergia - więc wełna wielbłąda będzie uczulać osoby z alergią na owczą. Z drugiej jednak strony lanolina to substancja dobrze pielęgnująca skórę, nawilżająca ją, ułatwiająca gojenie itd. Jeśli jesteście rodzicami, na pewno mieliście z nią do czynienia - czy to w kosmetykach dziecka, maściach pośladkowych czy do pielęgnacji piersi przy karmieniu. Jeśli więc brak na nią alergii, jej obecność niesie za sobą wiele korzyści.


Jeśli chodzi o to, co my jako dziewiarki możemy zaobserwować podczas pracy z tym włóknem, to jest to przede wszystkim jego niezwykła miękkość. Gotowy wyrób jest sprężysty, mięsisty, dobrze się blokuje. Włóczka ma pojedyncze długie, cienkie włosy - trochę podobne, jak w alpace. Jest bardzo lekka, bo runo wielbłądzie jest puste w środku.

Muszę przyznać, że włóczka Camel Hair z domieszką właśnie tego włókna zachwyciła mnie niezmiernie, pracowało mi się z nią wspaniale, a efekt końcowy bardzo mi się podoba, i - co najważniejsze - nie gryzie mojego wrażliwego, alergicznego niemowlaka. Chciałabym kiedyś, gdy finanse pozwolą lub ktoś będzie chciał sprawić mi większy prezent, sięgnąć po tę włóczkę w znaczniejszej ilości, na przykład zamieniając ją w sweter.



A Wam jak się ona widzi? Wiedzieliście o wszystkich właściwościach wielbłądziej wełny, które opisałam?

Komentarze

  1. Jaka słodka Kruszynka, do schrupania ;) A jeżeli chodzi o samą włóczkę, to pewnie długo pozostanie w sferze marzeń, ale może kiedyś będę też miała okazję się nią pozachwycać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna czapa. Latorośl pięknie pozuje :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czapka prezentuje się pięknie, a opisana włóczka wciągnięta na listę do wypróbowania 😀

    OdpowiedzUsuń
  4. Prześliczna czapka i bardzo ładny kolor. Pozdrawiam serdecznie. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Niewiem czy patrzeć na małą kruszynke czy na czapkę obie piekne 😍😍😍

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajna czapa, super kolor! Myślę, że taka wielbłądzia wełna też by mi przypadła do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czapka bardzo ładna, a mała modeleczka boska

    OdpowiedzUsuń
  8. Wiesława Balza17 kwietnia 2018 21:04

    Śliczna czapeczka, na ślicznym dziecku (zresztą wszystkie dzieci są śliczne, ważne też, żeby wszystkie dzieci były kochane). Włóczka piękna, kolor cudny, wzór idealny :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiesława Balza17 kwietnia 2018 21:05

    Śliczna czapeczka, na ślicznym dziecku (zresztą wszystkie dzieci są śliczne, ważne też, żeby wszystkie dzieci były kochane). Włóczka piękna, kolor cudny, wzór idealny :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Podziwiam włóczkę, a jeszcze bardziej podziwiam Twój talent robienia na drucikach - chciałabym kiedyś też osiągnąć ten poziom ... Maleństwo cudne, a w oczętach można utonąć :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Piękny bobasek w przecudnej czapeczce

    OdpowiedzUsuń
  12. Coś wspaniałego taka czapeczka i maluszek zadowolony.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajna czapeczka i maluszek zadowolony słodko śpi.

    OdpowiedzUsuń
  14. Cudo .Moja inspiracja do zrobienia dla wnuczka lub wnusi.Gratuluje talentu i pięknej pasji

    OdpowiedzUsuń
  15. Cudo.Piekna.Zazdroszczę talentu.Bedzie to moja inspiracja do zrobienia czapusi dla przyszłego wnuka lub wnusi😃mam nadzieję że do listopada zrobię równie piękna. Gratuluję z całego serca talentu

    OdpowiedzUsuń
  16. Joanna Kropaczewska18 kwietnia 2018 12:24

    Cuudooo latorośl😍czapeczka równie piękna. Jestem pod urokiem. Szacunek i podziw dla Pani za fantastycznie zrozumiały opis i porady. Świetny blog. Brawo.

    OdpowiedzUsuń
  17. Niedawno trafiłam na ciekawy artykuł dotyczący wełny merynos - koszulek dla dorosłych. Nie sądziłam, że wełna z merynosów jest tak bardzo zdrowa i co najważniejsze ciepła. Teraz bardzo dokładnie zwracam uwagę na to co kupuję.

    OdpowiedzUsuń
  18. Piekna czapka! gdybym miala choc troche umiejetnosci to sprobowalabym ja zrobic :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty