Kompendium wiedzy o włóczkach

Bez zbędnych wstępów - ten post pomoże Wam (szczególnie tej początkującej części, ale mam nadzieję, że nie tylko) odnaleźć się w tych wszystkich włóczkach, które dostępne są na rynku. Postaram się omówić włókna, z których kłębuszki są robione, a więc skład, a także popularne typy włóczek.
Podobne wpisy już tutaj były, ale tym razem zebrałam wszystko w jednym miejscu i uzupełniłam.SKŁAD

WŁÓKNA ZWIERZĘCE

1. Wełna
Włóczka najbardziej popularna, jeżeli chodzi o ten rodzaj włókien. Nie jest droga, choć w zależności od producenta może kosztować mniej lub więcej. Bardzo dobrze grzeje, jednocześnie przepuszczając powietrze i wchłaniając wilgoć, co zapobiega przepoceniu. Dobrze się farbuje, pozwalając na uzyskanie pięknych, wyrazistych kolorów nie tylko w fabrykach, ale i w naszych domach.
Niestety wełna może podgryzać, szczególnie owcza. Dużo szlachetniejsza i delikatniejsza jest włóczka z wełny jagniąt czy wełna merynosa. Zdarzają się też niestety uczulenia na wełnę i wtedy nawet merynos może nie pomóc.
Wełnę można stosować do wszystkiego: swetrów, bluzek, czapek, szalików, mitenek, rękawiczek, skarpetek etc.

Przykłady:

DROPS Alaska
 Lang Airolo

DROPS Delight

Lane Mondial Merino Special

DROPS Cotton Merino

Merino Dream (ręcznie farbowana)

Lang Merino 50 Color


2. Alpaka
Po tę włóczkę możemy sięgnąć, gdy jesteśmy uczuleni na wełnę owczą. Nie jest specjalnie droga i należy do dosyć popularnych, czasem można ją też spotkać w duecie ze zwykłą wełną. Również dobrze izoluje i nie powoduje nadmiernego pocenia się. Ze względu na swoją miękkość często bywa polecana dla dzieci.
Alpaka ma zastosowanie podobne, jak wełna, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci: ciepłe kocyki, czapusie, szaliki, kominy, chusty, etc.

Przykłady:

Lang Alpaca Superlight
Sheepjes Alpaca Rhythm
DROPS Alpaca
Alize Alpaca Royal
YarnArt Alpine Alpaca

Campolmi Mohair Print


3. Moher
Pozyskiwany jest z kozy angorskiej. Jest bardzo puszysty, ma długi włosek, zwykle połączony jest z domieszką innych włókien. Przeważnie spotkać go można w postaci bardzo cieniutkiej nitki, jednak przerabianej na grubszych, niż mogłoby się wydawać, drutach i szydełkach, gdyż długi włos splątuje się ze sobą, tworząc dzianinę bardziej zwartą.
Idealnie nadaje się na szale i chusty, ale również na popularne ostatnio tzw. sweterki piórkowe.

YarnArt Angora Active

Alize Kid Royal
Lang Millie Colori Superkid


4. Angora
Jest to wełna z królików (!) angorskich. Bardzo miękka, bardzo ciepła, bardzo delikatna, a do tego lekka. Jedno ze szlachetniejszych i droższych włókien, używane często jako domieszka do innych. Jeżeli jesteśmy miłośnikami zwierząt, unikajmy angory z bardzo długim włosiem, ponieważ jest pozyskiwana poprzez wyrywanie futerka z królików. Tę z krótkim włosem możemy kupować bez wyrzutów sumienia, ponieważ pozyskuje się ją tak jak każdą inną wełnę - goląc zwierzęta.
Można ją stosować do bardzo eleganckich wyrobów typu swetry, czapki, otulacze, etc.

Campolmi Angora


5. Kaszmir
Drogie i szlachetne włókno z kóz kaszmirskich. Miękkie i ciepłe, sprężyste, pięknie wygląda w gotowej robótce, również dzięki charakterystycznemu połyskowi. Idealnie nadaje się na eleganckie, luksusowe szale czy chusty, a jeśli nas stać, to również na swetry. Trzeba tylko pamiętać o delikatnym obchodzeniu się z nim w praniu, aby długo posłużył.

Campolmi Cashmere

Lang Cashmere Classic

Lane Mondial Gold Cashmere

Lotus Yarns Moon Night (urzekła mnie jej nazwa!)


6. Jedwab
Pochodzi z kokonów motyli jedwabników i jest bardzo drogi, ale jednocześnie ma mnóstwo właściwości, które sprawiają, że wart jest swojej ceny. Jest miękki i przyjemny dla skóry, w ciepłe dni chłodzi, w zimne - grzeje. Raczej nie uczula. Pięknie się układa. Nie jest jednak niestety odporny ani na pocieranie, ani na wysoką temperaturę, więc trzeba z nim postępować jak z jajkiem.
Nadaje się w szczególności na letnie wyroby: bluzki, sweterki, bolerka, szale, narzutki.

Triple Dream (włóczka ręcznie farbowana)

Lang Asia

Lang Stellina

Zitron Atelier Triologie

Campolmi Bourette


WŁÓKNA ROŚLINNE

1. Bawełna
Najpopularniejsza włóczka pochodzenia roślinnego, niedroga i mająca mnóstwo zalet. Dosyć miękka (jeśli nie jest merceryzowana), ciężkawa i lejąca się, bardzo uwidacznia ściegi, które zastosujemy. Włóczka doskonale nadaje się na wyroby dla dzieci (jest nieuczulająca), jak również letnie, ponieważ dobrze pochłania wilgoć, przepuszcza powietrze i lekko chłodzi, a na pewno nie grzeje. Można ją prać w dosyć wysokich temperaturach, co pozwala pozbyć się drobnoustrojów, jest też odporna na mechacenie się.
Można z niej robić amigurumi, ubranka, przedmiotu użytkowe, a z cieńszej i merceryzowanej bawełny również wszelkie koronki.

Alize Bahar

Alize Bella

Campolmi Cable

DROPS Safran

Lang Riva


2. Len
Przepuszcza powietrze, chłodzi, nie powoduje pocenia się. Jest wytrzymały, odporny na ścieranie. Z początku może wydawać się sztywny, ale po praniu mięknie, można do prania i prasowania stosować dosyć wysokie temperatury.
Świetnie nadaje się na letnią odzież - bluzeczki, sukienki, chusty.

Lang Lino

Alize Bodrum

Campolmi Lino 26/4


3. Bambus
Włókno bambusowe należy do moich ulubionych. Ma charakterystyczny połysk, a jednocześnie jest niezwykle miękkie i pięknie układa się w robótce. Utrzymuje zwykle temperaturę nawet o kilka stopni niższą od otoczenia, co sprawia, że świetnie jest mieć coś z bambusa w upale. Jednocześnie nie uczula i jest antybakteryjny, dzięki czemu nada się nawet dla maleńkich dzieci.
Zastosować można go do bluzek, lekkich sweterków, letnich kocyków, dziecięcych czapeczek etc.

Alize Bamboo Fine

Alize Duet


4. Inne włókna na bazie roślin, np. konopne, pokrzywowe, modal
Mają właściwości zbliżone do bawełny i lnu.
Lang Micro


WŁÓKNA SZTUCZNE

1. Nylon i elastan
Wytrzymały, rozciągliwy, dość miękki. Świetnie nadaje się na stroje kąpielowe lub też wzbogaca inne, naturalne włókna.

2. Poliester
Bardziej popularny, występuje w różnych formach. Najczęściej jest dosyć wytrzymały, odporny na ścieranie. Często też dodaje się go do innych włókien, np. włóczek skarpetkowych.

3. Akryl  - przy nim zatrzymamy się dłużej
Choć go nie lubię, ma niewątpliwie swoje zalety - nie gryzie, nie uczula, może naśladować inne włókna i przede wszystkim jest tani. Nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania, można go prać w pralce. Słyszałam opinię, że rzekomo się nie mechaci, ale jest to TOTALNA BZDURA! Akryl, który nie ma w nazwie "anty-pilling" mechaci się potwornie. Nie przepuszcza również powietrza i wilgoci, powodując nadmierne pocenie się, przez co nie nadaje się na cieplejsze dni. Z tego też powodu nie rozumiem matek, które z tego włókna robią swemu dziecku letnie ciuszki i kocyki - to jakby ubrać na siebie foliowy worek i w nim śmigać. Ma też jedną ogromniastą wadę - jest bardzo łatwopalny. To już nie jest kwestia fajnej czy niefajnej, drogiej czy taniej włóczki, ale kwestia życia i zdrowia naszego i naszych dzieci. Niestety, ale sweter z akrylu w kontakcie ze świeczką, podgrzewaczem, kominkiem, centralnym ogrzewaniem stanie w płomieniach w ciągu kilku sekund (w przeciwieństwie np. do wełny, która ogień tłumi lub poliestru, który wtapia się w skórę, co też może być nieprzyjemne). Przepraszam, że piszę tu o tak drastycznych rzeczach, ale takie coś warto wiedzieć. Warto wiedzieć również, aby ciuszków i zabawek dla niemowląt i najmłodszych dzieci nie dziergać z akrylu, ponieważ włóczka tego typu lubi się "pylić", gubić włókna i w efekcie, gdy dziecko - jak to dziecko - bierze coś do ust, te sztuczne, nie wiadomo czym barwione włókna lądują w jego drogach oddechowych.
Moim zdaniem akryl świetnie nadaje się na przedmioty użytku domowego, typu piórniczki, osłonki na doniczki, poduszki, narzuty na łóżko itd, nie można też na niego narzekać, gdy tylko wzbogaca skład jakiejś włóczki i występuje obok włókien naturalnych. Można go również stosować na czapki czy odzież, ale jeśli nie jesteśmy uczuleni na inne włókna, to raczej lepiej pożegnać się z akrylem raz na zawsze i nie słyszeć już tego potwornego skrzypienia na szydełku czy drutach.

Alize Sekerim Bebe

Alize Happy Baby
Alize Sal Abiye


FAKTURA

1) Gładka - najzwyczajniejsza na świecie włóczka bez zbyt długiego włosa, najczęściej skręcona z kilku nitek. Ma równomierną grubość na całej długości, przez co sploty są wyraźne i wyeksponowane. Mogą być bardzo miękkie, ale również nieco sztywniejsze lub szorstkie. Takie włóczki wytwarzane są ze wszystkich rodzajów włókien.
Szczególnym typem gładkiej włóczki jest bawełna poddana merceryzacji, czyli procesowi poprawiania jakości i wzmacniania. Jest śliska, mocno skręcona i dosyć sztywna.

2) Trawka - jest to włóczka z bardzo długim włosiem, przyczepionym do centralnej nitki. Włosie to może być dłuższe lub krótsze, sztywniejsze bądź zaskakująco miękkie, dawać efekt trawnika lub futerka. Taka włóczka świetnie nadaje się na maskotki i wstawki do dziecięcych ubranek, może stanowić fajną ozdobę. Sploty z niej wykonane nie są widoczne, dlatego zarówno na szydełku, jak i na drutach przerabiamy ją zazwyczaj prostym wzorem. Zwykle składa się ze sztucznych włókien.

Lang Astoria

YarnArt Jungle

Alize Softy

YarnArt Happy


3) Chainette - to włóczka, w której nitki składowe nie są ze sobą skręcone, lecz splecione w coś na kształt łańcuszka lub sznurka. Jest lekka, ale jednocześnie wytrzymała. Może składać się zarówno z włókien sztucznych, jak i naturalnych.

Lang Lino

Lang Moina


4) Włóczka z włoskiem - najczęściej moherowa, czasem też angorkowa lub zrobiona z akrylu, który próbuje naśladować moher. Jest bardzo puszysta i lekka, a przez to wydajna. Jak już wspomniałam, gdy omawialiśmy moher, przerabiamy ją większym szydełkiem lub drutami, gdyż włoski splatają się ze sobą, wypełniając trochę ażury. Niestety, z tego powodu bardzo ciężko się ją pruje, czasem jest to wręcz niemożliwe, gdyż prowadzi do zniszczenia włóczki.

DROPS Melody


5) Tweed - to taki charakterystyczny rodzaj włóczki, w którą wplecione są jakby kuleczki włókien w innych, najczęściej kontrastowych kolorach. Może to dawać bardzo ciekawy efekt nakrapiania. Włóczki tweedowe to najczęściej włókna zwierzęce, ale można też spotkać takie akryle.

Alize Cotton Gold Tweed

Lang Donegal

Lang Magic Tweed

Trekking 6-fach

YarnArt Tweed6) Pompony - jest to zazwyczaj cienka nitka, na której w równych odstępach rozmieszczone są kulki, przypominające właśnie mini pompony. Składa się zazwyczaj ze sztucznych włókien. Najlepiej wykorzystać ją jako ozdobę gotowego wyrobu, łącząc z inną włóczką.

Lang Pajazzo


7) Szenila - w dotyku przypomina aksamit, gdyż pokryta jest krótkimi, równej długości włoskami. Jest cudnie miękka i przyjemna w dotyku, nadaje się na niektóre wyroby dla dzieci, choć składa się ze sztucznych włókien.

YarnArt Dolce


8) Włóczka filcowana - powstaje z włókien zwierzęcych, poddanych odpowiedniej obróbce. Jest zazwyczaj miękka, może być niejednakowej grubości na całej długości nitki. Nadaje się na czapki i odzież, ale też przedmioty użytkowe.

Lang Elena
Campolmi Mammouth9) Boucle lub inaczej bukla - charakteryzuje się pętelkami na całej długości, co sprawia, że otrzymujemy dość charakterystyczną fakturę dzianiny. Zwykle wykonana jest z włókien zwierzęcych, akrylowa też się zdarza. Świetnie nadaje się na odzież oraz elementy ozdobne. Czasem przypomina runo owieczki.

DROPS Alpaca Boucle

Campolmi Astrakan

YarnArt Salerno


10) Włóczka tasiemkowa - jak sama nazwa mówi, przypomina ona tasiemkę, lub inaczej wstążkę - jest płaska i szeroka. Często spotykamy się z bawełnianą tasiemką, ale istnieją też sztuczne. Przy odpowiednio dobranym wzorze może dać bardzo ciekawy efekt, szczególnie na drutach.

Lang Amelia
Lang Corso

Lang Gamma

Lane Mondial Platinum


11) Dodatek błyszczącej nitki lub cekinów - czasem w takim samym kolorze, jak włóczka, czasem złotych lub srebrnych. Dają bardzo ciekawy efekt błyszczenia się, wyglądają niezwykle elegancko. Są dodawane do wszystkich rodzajów włókien, czasem też błyszcząca nitka występuje samodzielnie i wtedy nadaje się świetnie np. na ozdoby choinkowe.

Lang Merino Paillettes

Alize Angora Gold Pullu

Lang Mohair Luxe Paillettes

Alize Angora Gold Simli

Lang Millie Colori

Campolmi Lurex

Metal Toreador


12) Faktura mieszana - włóczka w jednym miejscu jest cieniutka, w drugim gruba, w jednym dobrze skręcona, w drugim puchata, w jednym śliska i błyszcząca, w kolejnym ma długi włos. Są to bardzo ciekawe i fantazyjne włóczki, z których przy odpowiednim przemyśleniu można uzyskać niezwykłe efekty.

Lane Mondial Contrasti

Lang Celine

Lang Clown


13) Inne faktury - to już wszystko zależy od producenta, czasem włóczki są ażurowe, przypominają drabinkę czy jakiś gotowy wzór i wymagają specjalnego przerabiania.
GRUBOŚĆ

Wszystko przedstawiłam w tabelce, którą możecie powiększyć poprzez kliknięcie.

Więcej o tym, jak czytać oznaczenia na motkach - kliknij tutaj

Co to znaczy, że...

...włóczka służy do arm knittingu - można nią dziergać na rękach, tak, jakby lewa ręka była lewym drutem, a prawa - prawym.

Lane Mondial Express
...włóczka jest skarpetkowa - jest wełną wzmocnioną najczęściej poliamidem, odporną na mechacenie, można z niej dziergać nie tylko skarpetki, ale i mitenki, szale, rękawiczki, swetry, chusty.

DROPS Fabel
Sock Dream (ręcznie farbowana)

... włóczka jest typu superwash - można ją prać w pralce i jest stosunkowo odporna na ten proces.

Lang Jawoll Superwash
...włóczka jest przeznaczona do farbowania - występuje najczęściej w kolorze białym lub jasnobeżowym, nie była wcześniej farbowana, najczęściej jest odtłuszczona (ale dla pewności przed całym procesem warto jej jeszcze zafundować kąpiel w detergencie) i można się na niej wyżyć artystycznie z pomocą odpowiednich barwników.

Trekking

...włóczka ulega filcowaniu, inaczej spliśnieniu - proces, któremu podlega najczęściej wełna, gdy zmniejsza ona swoją objętość i zmienia właściwości, czasem jest to efekt zamierzony, czasem dzieje się tak, gdy nieodpowiednio dbamy o wełnianą dzianinę.

Wełna do filcowania

...włóczka bawełniana została poddana procesowi merceryzacji, bawełna jest merceryzowana - uszlachetniono ją odpowiednimi procesami chemicznymi, przez co jest bardziej podatna na barwienie, wytrzymalsza i błyszcząca; większość kordonków składa się z bawełny merceryzowanej.

YarnArt Iris
...włóczka jest typu Baby - przeznaczona dla dzieci, nie gryzie i nie powinna uczulać.

Alize Baby Wool
...włóczka jest typu lace - gwarancją jest, iż będzie cieniutka, przeznaczona na lekkie, koronkowe wyroby.

Filigran Lace
...włóczka się mechaci - na jej powierzchni pod wpływem tarcia pojawiają się kuleczki z włosków, jest to niepożądany efekt zużywania się włóczki.
...włóczka jest anty-pilling - jest bardziej odporna na wcześniej wspomniany proces mechacenia się.

...włóczka jest cieniowana, melanżowa - nie ma jednolitego koloru, lecz przechodzi z jednego w drugi, czasem pasma koloru są długie i wtedy tworzą w robótce paski, czasem krótkie i powstają "ciapki".

YarnArt Harmony

Jeżeli uważacie, że coś jeszcze powinnam ująć w tym wpisie, dajcie znać. A jeśli uważacie go za pomocny, udostępnijcie go na swoim blogu, fanpage, facebooku czy w grupie, aby Wasi znajomi również mogli się czegoś nowego dowiedzieć.

Za możliwość użyczenia zdjęć bardzo dziękuję sklepowi e-dziewiarka.pl. Po kliknięciu na każdą włóczkę przeniesie Was na stronę tejże włóczki w e-dziewiarce.

Komentarze

 1. Fajne kompendium napisałaś. Na pewno będzie pomocne dla początkujących. Czytając dowiedziałam się kilku nowych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze napisane. Dzisiaj jest tyle włóczek, że trudno je ogarnąć. Ale te informacje na pewno ułatwią życieżycie wielu dziewiarkom. Zwłaszcza tym początkującympoczątkującym lub mniej zaawansowanym 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobrze napisane. Dzisiaj jest tyle włóczek, że trudno je ogarnąć. Ale te informacje na pewno ułatwią życieżycie wielu dziewiarkom. Zwłaszcza tym początkującympoczątkującym lub mniej zaawansowanym 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry post, wyczerpuje temat. Będę z korzystała i polecała innym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post. Opinie o włóczkach pojawią się co jakiś czas w różnych miejscach, ale rzadko kiedy można znaleźć tyle informacji w jednym miejscu. Można zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, przy nazwach włóczek często pojawia się słowo bebe, kids itp. Co sugerowałoby, że wloczka jest na wyroby dla dzieci, a koło dzieci nie powinna nawet leżeć. Trzeba czytać skład, a nie sugerować się nazwą. Może nie będzie to dobre porównanie, ale podobnie jest z parówkami. W nazwie bebe, bobas na opakowaniu a w składzie 5% mięsa.... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelacyjne kompendium. Wiele się dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne zestawienie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. jak zawsze super, w punkt, nie za dużo, ładnie napisane, teksty charakteryzuje lekkość pióra autorki co daje potem dużą przyjemność czytania, pozdrawiam i czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. zabrakło w tym zestawieniu wiskozy, też bardzo popularne włókno

  OdpowiedzUsuń
 10. Jesteś niesamowita :) bardzo przydatny wpis :) w życiu nie widziałam tylu przydatnych informacji w jednym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniały post :-) Tyle przydatnych informacji w jednym miejscu. Dziękuję.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kawał dobrej roboty :)
  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super, wezmę się niebawem za dokładne przestudiowanie tego wpisu :) Dziękuję !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty