Sukienka dla niemowlaka - wzór

Dziś kontynuujemy wczorajszy wątek. Przy okazji recenzji włóczki Alize Bamboo Fine pokazałam sukienkę dla mojej małej, nienarodzonej jeszcze córeczki. Użyłam szydełka 3mm firmy Clover oraz wspomnianej włóczki w kolorze 3682, na rozmiar 56/62 zeszło mi około 120g, bo wzór jest dosyć włóczkożerny.


Sukienkę rozpoczynamy nietypowo, bo od połowy. Najpierw będziemy dziergać górę. Wykonujemy łańcuszek z liczbą oczek podzielną przez 6 i na końcu jedno - to będzie miejsce, gdzie "spódniczka" łączy się z "bluzeczką".
Jak długi to ma być łańcuszek? A no najlepiej przymierzyć do body w pożądanym rozmiarze poniżej rękawków. Ważne jest, aby miał wymaganą, wspomnianą przeze mnie liczbę oczek. Możemy go od razu zamknąć w kółeczko, ja jednak zdecydowałam się dziergać w rzędach, ponieważ chciałam rozcięcie na plecach, aby łatwiej było mi dziecko ubierać. Gdy już mamy nabrany odpowiedniej długości łańcuszek, przerabiamy górę do wysokości, na której mają zaczynać się rękawki, poniższym wzorem:

W razie wątpliwości z legendą, kropki to oczka ścisłe, ewentualnie można robić zamiast nich półsłupki. Strzałkami na razie się nie przejmujemy.

Kiedy dojdziemy tam, gdzie mają być rękawki, po prostu dzielimy robótkę na 3 części, z czego pierwsza i trzecia będą miały razem taką szerokość, jak środkowa. Stosunek, w którym dzielimy powstały prostokącik, będzie więc wyglądał następująco: 1:2:1. Teraz pozostaje nam dziergać do góry każdą część z osobna (w dowolnej kolejności), na taką samą wysokość, aż zdecydujemy, że otwory na rączki powstałe po bokach będą ok.

Tył sukienki - na pierwszym planie widać część pierwszą i trzecią (węższe), pod spodem jest środkowa (najszersza).

Każdą z części zakańczamy i chowamy nitki. Następnie dowolnym ściegiem zszywamy górę na ramionkach - wiadomo, nie do końca, aby powstał otwór na głowę. Możemy na środku połączyć dwie węższe części guziczkiem czy wstążeczką, aby je rozpinać i zapinać, ja to zrobię jednak  chyba dopiero, jak dziecko się urodzi, bo będę wiedziała, jakiego typu zapięcie mi najbardziej odpowiada. Otwory na rączki możemy obrobić dookoła półsłupkami czy muszelkami.Teraz przechodzimy do robienia spódniczki. Dół powstałej bluzeczki, a więc wcześniej zrobiony łańcuszek, będzie miejscem, gdzie będziemy wbijać się z kolejnym wzorem. Teraz można spojrzeć na fioletowe strzałki na pierwszym schemacie - będą to miejsca, w które będziemy robić grupy 2 słupki - oczko łańcuszka - 2 słupki, zaznaczone również strzałkami na poniższym diagramie. Jeżeli na początku wszystko się marszczy i nie wygląda za dobrze, nic się nie przejmujcie - tak ma być, ponieważ dół sukienki jest dużo szerszy od góry.
Teraz już spokojnie można robić w okrążeniach, zamykając je oczkiem ścisłym - no chyba, że chcecie sukienkę rozpinaną na całej długości, wtedy dziergamy dalej w rządkach.

Tutaj również kropka oznacza oczko ścisłe. Tak, jest ono fioletowe, co oznacza, że po zrobieniu 3 oczek łańcuszka robimy je dwa rzędy niżej, następnie znowu 3 oczka łańcuszka. Efekt ma być taki, jak na zdjęciu poniżej.


Teraz pozostaje nam powtarzać powyższy schemat tak długo, aż osiągniemy pożądaną długość sukienki. Możemy na koniec zrobić wachlarzyki, możemy pozostawić dolny brzeg tak, jak jest. Gotowe!

I jak podoba Wam się sukienka? Jeżeli wykonacie podobną z mojego opisu, koniecznie pochwalcie mi się gdzieś!

Komentarze

 1. Piękne kolory, fajny wzorek, ale brakuje mi chociaż małego wycięcia przy szyi. Wydaje mi się, ze przy sukience dla niemowlaka nie będzie to dobrze wyglądać, ale może tylko mi się wydaje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nie mam doświadczenia w ubieraniu niemowląt, więc może tak być. Na szczęście sukienki nie wykończyłam, więc tył może zostać zapinanym przodem z odchylonym kołnierzykiem :)

   Usuń
 2. Wygląda świetnie, choć faktycznie brakuje wykończenia. Można ewentualnie zrobić krótszą i dorobić ramiączka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Greetings from the U.S. I think the dress is beautiful, congratulations on your daughter. I will try my best to make this dress but I don't know if it will come out as well as this one. The yarn is lovely too. Thanks for sharing

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty