Chusta Bluszcz - schemat

Witajcie! Niedawno ukończyłam taką chustę. Nie była moją pierwszą chustą w ogóle, ale pierwszą własnego pomysłu, dlatego jestem z niej szczególnie dumna.


Do jej zrobienia wykorzystywałam wygraną w konkursie włóczkę 100% merino od Herbe Design, farbowaną naturalnymi barwnikami (olcha i brazilwood). Mierzy ona 400m w 100g. Barwienie przyjmuje formę ombre od różu do jasnego brązu.
Użyłam drutów 3mm.


Schemat na chustę znajduje się poniżej, sama go rozrysowałam, więc przepraszam za jakość. Zaczynamy od nabrania jednego oczka, następnie odwracamy, robimy z niego trzy: oczko lewe, narzut, oczko lewe w to samo oczko. W kolejnym rzędzie robimy trzy oczka lewe, odwracamy robótkę i przechodzimy do rzędu oznaczonego na schemacie numerem 5, czyli robimy oczko lewe, dwa oczka lewe z jednego oczka (tak jak na poniższym filmie, tylko zamiast prawych wykonujemy lewe), oczko lewe.

Dalej dziergamy według schematu. Ogółem wzór powstaje na prawych oczkach, znajdujących się na tle wzoru francuskiego, tworzonego z lewych oczek. W dodatku w rzędach parzystych ja zawsze ostatnie oczko przerabiałam na prawo, a w rzędach nieparzystych to pierwsze oczko ściągałam z drutu bez przerabiania.


Wzór ten jest o tyle fajny, że możemy go powtarzać tak długo, jak chcemy, aż nie zużyjemy całej włóczki albo nie wyjdzie nam odpowiedni rozmiar chusty. Gdy chcemy kończyć, po prostu przerabiamy 4 rzędy oczkami lewymi na obu stronach robótki, aby wyszła ramka ze wzoru francuskiego, i zamykamy oczka.
Wadą natomiast jest to, że przed wypraniem ażur nie pokazuje pełni swojej urody i może nie wydawać się atrakcyjny. Zapewniam jednak, że po namoczeniu wszystko nabiera kształtów.

Komentarze

  1. Piękna chusta i jak dla mnie schemat bardzo czytelny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis. Ja niedawno użyłam do stworzenia swojego szala pędzy t shirt yarn. Jest to jeden z moich ulubionych szalików na chłodne dni.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad i powiedz mi, co myślisz!

Popularne posty